Czym jest podologia?

Podologia to nauka zajmująca się diagnozowaniem oraz prowadzeniem terapii zmian pojawiających się na stopach. Podolog dzięki wiedzy z pogranicza dermatologii, chirurgii i fizjoterapii oraz przy pomocy narzędzi podologicznych pozwoli pozbyć się problemu. Bardzo często bezboleśnie.

Z gabinetów podologicznych powinny korzystać osoby ograniczone ruchowo, chorujące na cukrzycę, osoby starsze, którym trudność sprawia pielęgnacja stóp, dzieci, młodzież.

Zapraszamy osoby w każdym wieku borykające się z problemami na stopach takimi jak:

– Przerośnięte paznokcie

– Paznokcie grzybicze

– Paznokcie po urazie

– Paznokcie wrastające, paznokcie wkręcające

– Modzele

– Odciski

– Brodawki wirusowe HPV – (kurzajki)

– Pękające pięty

 

Współpracujemy z zaufanymi lekarzami – dermatologiem, chirurgiem, ortopedą i fizjoterapeutą. Bardzo często pacjent chodzi z długo niezdiagnozowanym problemem. Staramy się problem rozwiązać jak najszybciej. Jeśli wizyta w gabinecie podologicznym to dla Ciebie nie lada wyzwanie, przyjdź, zobacz jak wygląda gabinet, porozmawiamy w przyjaznej atmosferze.
 
Według Wikipedii: Podologia – dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym w wypadku lekarza) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Zabiegi podologiczne mają różnoraki charakter i wymagają od osoby praktykującej ten zawód wiedzy z zakresu nauk medycznych, tj.: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywania ran, technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne).
 
Podolodzy szczególnie często zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp sportowców. W Polsce podologia jest jeszcze dziedziną raczkującą. Brak regulacji prawnych dotyczących zakresu działania i kompetencji, które w różnych krajach różnie wyglądają.

Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach, tj.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podologia

Jak poznać dobrego podologa?

Podolog świadomy swojego zawodu i odpowiedzialności jaka na niego spada diagnozuje i leczy swoich pacjentów bardzo wnikliwie. Specjalista przeprowadza szereg wywiadów, konsultacji, a w rezultacie w szybki sposób rozwiązuje problemy skórne i płytki paznokciowej, po kilku latach leczenia u innych specjalistów zawodów medycznych.

Stepps Poznań podologZaletą zawodu podologa jest jego ściśle określony zakres działania- stopa, jej skóra oraz przydatki. Wiedza na temat kończyn dolnych jest niekiedy większa niż w zawodach medycznych zajmujących się całym ciałem człowieka. Podolog to zawód niezwykle potrzebny, co raz bardziej doceniany przez innych fachowców, w tym lekarzy i pielęgniarki.

Umiejętności specjalisty podologa potwierdzają zdany egzamin przed państwową komisją, dyplom, udział w szkoleniach i sympozjach podologicznych oraz uzyskane certyfikaty.

Podolog – jakie zabiegi wykonuje?

Zasadniczo zakres schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetów podologicznych, można podzielić na dwie grupy: problemów skórnych na stopach oraz zmian patologicznych występujących w obrębie płytki paznokci.

W praktyce jednak podolog może pomóc także w przypadłościach ortopedycznych znajdujących się w mniej zaawansowanym stadium, niewymagającym interwencji lekarza ortopedy. Świetnym przykładem jest haluks palucha, gdyż podolog może bardzo skutecznie zahamować rozwój tego schorzenia i wprowadzić w tym zakresie efektywną profilaktykę.

Od wykonania dedykowanej ortezy, czy wkładek ortopedycznych, poprzez taping i ćwiczenia poprawiające umięśnienie stóp, na zaleceniach pielęgnacyjnych kończąc. Do najbardziej popularnych jednak schorzeń, z którymi pacjenci zgłaszają się do podologów należą między innymi:

 • Zrogowacenia, odciski, modzele, nagniotki

  – są to pogrubienia kolczystej i rogowej warstwy naskórka. Powstają one najczęściej stopniowo, w wyniku długotrwałego działania siły mechanicznej, zwykle nacisku nieodpowiednio dobranego obuwia. W terapii tych zmian podolog usuwa nawarstwiony naskórek za pomocą frezarki, lasera CO2 lub metodą chirurgiczną za pomocą skalpela

 

 • Pękające pięty

  – często jest to nie tylko defekt estetyczny, ale może przekształcić się także w niezwykle bolesną przypadłość, utrudniającą poruszanie się. Dodatkowo, przez przerwany naskórek do krwi mogą wnikać bakterie i grzyby. W terapii pękających pięt warto działać jak najszybciej i poddać się terapii podologicznej. Najczęściej stosuje się wówczas cały szereg zabiegów zmiękczających naskórek, usuwających jego zrogowaciały nadmiar, a także dobiera się specjalistyczne maści, mające na celu przywrócenie prawidłowej struktury skóry na piętach

 

 • Stopa cukrzycowa

  – osoby borykające się z cukrzycą często wykazują szczególne potrzeby w zakresie pielęgnacji stóp. Leczenie stopy cukrzycowej wymaga od podologa rozległej wiedzy w obszarze choćby neurologii, czy limfologii. Specjalistyczna, skrupulatna pielęgnacja stóp osób cierpiących na cukrzycę może zapobiec intensywnemu nawarstwianiu się naskórka, jego bolesnym pęknięciom, a także działać profilaktycznie w kontekście zaburzeń neurologicznych czy zaburzeń krążenia krwi w stopach

 

 • Grzybica paznokci

  – podolodzy, którzy korzystają w swojej pracy z najnowszych osiągnięć nauki, w terapii grzybicy paznokci stosują najczęściej wiązkę lasera, która działa grzybobójczo, a także pobudza komórki do odnowy i stymuluje odrost zdrowej płytki paznokciowej

 

 • Wrastające paznokcie

  – to stosunkowo częsta przypadłość, która może powodować znaczne dolegliwości bólowe związane z wrastaniem paznokci i utrudniać tym samym chodzenie. W predyspozycjach do wrastających paznokci warto pozostawać pod opieką podologa, który w profesjonalny sposób dobierze odpowiednią terapię , a w razie potrzeby zastosuje specjalne klamry na wrastające paznokcie.

 

Opisane powyżej przypadłości, z którymi borykają się pacjenci podologiczni nie wyczerpują oczywiście całego zakresu schorzeń w tym kontekście. W gabinetach podologów można bowiem leczyć nadmierną potliwość stóp, zrekonstruować płytkę paznokciową, poddać się terapii onycholizy, czy wykonać podstawowy zabieg podologiczny polegający na specjalistycznym wyfrezowaniu stóp i paznokci, odpowiednim przycięciu płytki i zastosowaniu profesjonalnych preparatów pielęgnacyjnych bądź leczniczych.

Co to jest podologia

Jak znaleźć dobrego podologa w Poznaniu?

Podstawowym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę w trakcie wyboru gabinetu podologicznego, są kwalifikacje i doświadczenie pracujących w nim specjalistów. W związku ze wspomnianym wcześniej brakiem uregulowania zawodu podologa, łatwo jest trafić na osobę, która zdecydowanie nie powinna nazywać siebie tym mianem.

Wówczas nietrudno o błędnie postawioną diagnozę, brak aseptyki i źle przeprowadzone zabiegi, co będzie skutkowało dalszym rozwojem choroby, a nawet pogorszeniem obecnego jej stadium. Dobrego podologa można natomiast rozpoznać po wnikliwie przeprowadzonym wywiadzie dotyczącym problemów ze zdrowiem, stosowaniu nowoczesnych rozwiązań z dziedziny podologii, często wynikającym z przebytych szkoleń, kursów dodatkowych, czy sympozjów.

Dodatkowo, dobry podolog to taki, który do problemu pacjenta podchodzi holistycznie, bada jego nawyki związane z samodzielną pielęgnacją stóp i paznokci, czy sposób chodzenia, a nawet doboru obuwia. Edukowanie pacjenta w tych ważnych aspektach, to cecha profesjonalnego podologa.

Zabiegi podologiczne – dla kogo?

Pacjentami gabinetów podologicznych są najczęściej osoby, które w wyniku predyspozycji genetycznych, bądź nieprawidłowej pielęgnacji cierpią z powodu schorzeń stóp i płytki paznokciowej. Często są to osoby, które w życiu zawodowym narażone są na urazy organu ruchu, bądź choćby infekcje grzybicze czy wirusowe.

Mowa tu choćby o ratownikach wodnych bądź sportowcach. Z terapii w gabinecie podologa korzystają także kobiety, które nie wyobrażają sobie życia bez wysokich obcasów. Takie obuwie niestety często deformuje stopy i powoduje na nich otarcia czy odciski.

Pacjentami podologów są wreszcie osoby cierpiące na cukrzycę, gdyż wymagają oni profesjonalnej pielęgnacji stóp. Tym niemniej warto, aby każdy kto dba o swoje zdrowie, choć raz udał się na konsultację do podologa i dowiedział się, jak prawidłowo dbać o podstawę ludzkiego ciała, jaką są stopy.